Moje výbavička alias Gear List pro Irsko 2023
Doby, kdy se na expedice chodilo s krosnou s kovovou výstuží, chlebem se smaženým řízkem, vlněným svetrem a pohorkami, které svým pohodlím připomínaly španělskou botu, jsou naštěstí pryč. Dnes je k dispozici nepřeberné množství materiálů, přípravků a předmětů, které pochodníkovi na tůře pomohou překonat nejednu obtíž či svízel, a které jsou lehké, odolné a rychloschnoucí. A také vesměs hodně nebo ještě více drahé…
V tomto článku nenajdete klasický „gear list“, tedy kompletní seznam všech sbalených proprietek včetně jejich ceny, hmotnosti a základních informací. Podrobně se budu věnovat jen těm nejdůležitějším předmětům, stručný seznam mého vybavení pak najdete na konci.
Batoh Hyperlite Mountain Gear Unbound 55
983 gramů — černý, velikost L
Po půlhodinovém chození se zátěží v obchodě Pod 7 kilo a vybíráním mezi tímto krasavcem a batohem Osprey Exos Pro 55 bylo jasno. Peněženka z toho krvácí sice ještě dneska, zato během expedice jsem si naopak své rozhodnutí každý den pochvaloval. I když jsem měl krosnu na zádech poprvé od výletu do Skotska, celých 10 dní jsem měl záda jak v bavlnce. Žádná bolest, žádné otlaky, seděl jak by byl na míru ušitý. Celou dobu jsem v něm měl sbaleno odhadem 12-15 kilo a naprostá pohoda.
Mezi hlavní přednosti bych vypíchl jeho voděodolnost, v Irsku se hodila více méně denně. Měl jsem sice pončo, ale to jsem často nasadil až když pršelo už víc než jen málo, a v batohu bylo pořád krásně sucho. Tedy pokud jsem nebalil úplně mokrý stan, ale to je jiný příběh. 🙂 Batoh obsahuje jednu velkou, pravidelnou kapsu, kam se vejde až 55 litrů náplně, víc než dost pro všechno, co jsem potřeboval. Horní „víko“ není, místo toho se vršek zaroluje a připevní přeskami, aby vrchem neprosakovala voda. Na předku batohu je velká síťová kapsa pro bundu nebo třeba občerstvení, popruhem se dá připevnit třeba pěnová karimatka. Velké kapsy po stranách, do kterých se s trochou cviku dalo dostat bez nutnosti sundavat batoh ze zad, pojmuly spoustu nezbytností jako pončo, filtr na vodu, lahev na vodu, plechovku s pivem a spoustu dalšího. Malé kapsičky na zip na bederáku nabídly dostatek prostoru pro drobné nezbytnosti, které jsem chtěl mít pořád po ruce.
Zapomenout nesmím ani na hodně odolný materiál, ze kterého je batoh vyroben – černá varianta batohu je sice o něco těžší než bílá, ale ten bílý materiál mi přišel takový náchylnější na protržení. V Americe a Mexiku očividně batohy umí, tak doufám, že mi bude dlouho a dobře sloužit.
Stan Jurek ULLI 1
1.650 gramů — žlutá neprofoukavá ložnice
Se stany značky Jurek mám dlouholeté a veskrze pozitivní zkušenosti, takže když jsem hledal lehký stan pro jednoho, byl Jurek ULLI 1 první volbou. S hmotností přes 1,5 kilo sice nepatří mezi ty nejlehčí, ale je dvouplášťový, částečně samonosný a je to kompletní balení, nepočítá například s nutností mít s sebou trekové hole. V rámci šetření jsem ho koupil z druhé ruky, ale byl očividně jen jednou použitý a navíc byla v ceně jak žlutá větruvzdorná ložnice, tak i krásně vzdušná ložnice tvořená výhradně moskytiérou.
Do Irska jsem si vzal tu neprofoukavou a bylo to tak akorát. Navíc jsem měl možnost několikrát důkladně otestovat jak jeho odolnost (jednu noc dle předpovědi byly poryvy větru až 80 km/h), tak nepromokavost podsádky i tropika. Obojí obstálo na jedničku, stan mě nikdy nezklamal. Na závěr jen doplním, že jsem koupil i podložku, pro stanování nadivoko je to dobrá investice, i když to do celkové hmotnosti pár deka přidá.
Karimatka Sea to Summit Comfort Light Insulated
640 gramů — světle zelená, regular
Nafukovací sarimatka od firmy Sea to Summit, koupená s velkou slevou, se pyšní dobrými parametry (tepelný odpor R3,7 značí, že s trochou nadsázky a dobrým spacákem se na ní vyspíte i v zimě) a slušnými rozměry, především šířka 55 centimetrů je pro mužská ramena přiměřená. Dodává se spolu s nafukovacím vakem, který kromě zamezení přístupu vlhkého teplého vzduchu z plic do karimatky a s tím spojeného růztu plísní a po vychladnutí zmenšení objemu zajistí i velmi rychlé nafouknutí.
Bohužel v reálu jsem z ní nadšený zas tak moc nebyl. Jednak jsem ji hned první den na treku píchnul, což ale samozřejmě není chyba karimatky, ale moje. V každém případě mi to poněkud zkazilo radost. Mnohem víc mě ale trápila až neuvěřitelná hlučnost při jakémkoliv pohybu. Nepříjemný gumový zvuk vysoké intenzity se ozval po každém, i sebemenším pohybu, takže být někde v kempu, asi mě brzy vynesou v zubech. Nevím, jestli tím trpí i ostatní karimatky, ale moje samonafukovací od Therm-A-Rest je výrazně tišší.
Karimatka Robens ZigZag Slumber Mat
320 gramů — zelená/stříbrná, regular
Tuto karimatku jsem koupil nouzově v Irsku, když se mi hned první den povedlo píchnout karimatku nafukovací a zdálo se, že její oprava bude nad možnosti polních podmínek. Nakonec se mi ji zalepit povedlo, takže jsem měl současně funkční karimatky dně. Byť je to možná přílišný luxus, tak těch 320 gramů navíc nebyl problém, přidělanou jsem ji nesl nahoře na batohu. Jediný problém byl nasazováním ponča, přes trčící karimatku to občas nešlo na první pokus.
Navíc jsem po dvou dnech vymyslel dokonalý způsob vrstvení – na zemi podložka pod stan, na ni tuto pěnovou karimatku, pak stan a ve stanu nafukovací karimatka a spacák. Pěnová karimatka se ani nehla a šance, že v tomto vrstvení píchnu znovu nafukonačku, se podle mě blíží nule.
Spacák YATE ANASO 500
904 gramů — modrá/černá, L
Spacák jsem vybíral dlouho. Doma už mám dva, ale vzhledem k předpokládaným teplotám kolem 10 stupňů ani jeden nebyl vhodný. Nakonec jsem šel po ceně a vybral péřový levný YATE ANOSO 500, který byl zrovna v akci za zhruba 3000 korun. Přikoupil jsem ještě malý nepromokavý kompresní vak stejné značky, který se ukázal jako velmi praktický a i díky němu jsem každý den mohl spát pěkně v suchu, i když i v batohu občas bylo kvůli mokrému složenému stanu trochu… mokro.
Jinak spacák odpovídal ceně. V deseti stupních to bylo na pohodu, těch uváděných 6 stupňů v kolonce „komfort“ už bych bral s rezervou. Kolem této hodnoty se teplota pohybovala jednu noc a spal jsem dost nabalený, jinak mi byla zima. Ale celkově dobrá koupě.
Boty inov-8 TrailFly Ultra G 300 MAX
816 gramů — černá/bílá/zelená, EU48
Dobré boty jsou základ. Já si s sebou vzal „na dotahání“ boty s nachozenými asi 1200 kilometry a možná to byla chyba. Vzhledem k tomu, kolik kilometrů jsem našlapal po asfaltu, bylo už nedostatečné tlumení jednou z možných příčin mých problémů s chodidly. Jinak na tyto bačkůrky a obecně na boty od inov-8 nedám dopustit, pro jistotu už mám tento model ve dvou dalších exemplářích.
Vodní filtr Platypus QuickDraw
67+40 gramů — modrý včetně 1l vaku na špinavou vodu
I když je v Irsku vody víc, než dost, vzhledem ke spoustě ovcí, krav a jiných znečišťovatelů jsem nechtěl riskovat střevní i jiné obtíže a vybavil se kvalitním filtrem na vodu. Jako nedůvěřivý člověk jsem si sice přečetl spoustu kladných ohlasů, ale raději si stejně přibalil balíček Enterolu. Nakonec ale nebyl potřeba, nanofiltr Platypus QuickDraw se ukázal jako zcela spolehlivý. Koupil jsem ho spolu s lahví na špinavou vodu a tato kombinace se ukázala jako plně dostačující.
Naopak dvoulitrovou lahev Platypus na čistou vodu jsem nesl tak trochu zbytečně, naplnil jsem ji jen jednou a několik kilometrů tak táhnul zbytečně 2 kila navíc. Filtr je je totiž možné použít jak v kombinaci s orifinálními lahvemi, tak díky duálnímu závitu i s klasickými PETkami. A pro případ nouze (nebo velké žízně) je možné pít vodu přímo ze zdroje jako velkým tlustým brčkem.
Vaření a stravování
- Zavírací nůž Wenger Ranger 57 Hunter
- Vařič Esbid Solid Fuel Cookset
- Samoohřevný obal Adventure menu Zipper bag
- Samoohřevné pytlíčky 60g a 30g
- Vodní filtr Platypus QuickDraw + 1L lahev na špinavou vodu
- 2L Lahev Platypus na čistou vodu
- Příbor Light my Fire Sport Titanium
- Pytel na odpadky Easy Camp Dry-pack XS
Oblečení
Oblečení jsem měl vesměs koupené. Většina modelů už se dávno neprodává, tak nemá smysl to uvádět. Obecně jsem volil kvalitní značkové oblečení. Až na výjimky je vše buď funkční, nebo z merino vlny. Dobré zkušenosti mám s trenkami Saxx. A pro větší přehled v batohu a lepší přehled je dobré použít organizery, v mém případě ani nemusely být nepromokavé.
Hygiena a lékárna
Většinu hygienických potřeb jsem nakoupil v běžné drogerii, případně v obchodě Pod7kilo.